ایده چیست و هر آنچه در مورد ایده باید دانست | What is Ideas

جملات زیبا در مورد خلاقیت و نوآوری
مجموعه کاملی از جملات تاثیرگذار درباره خلاقیت و ایده
شهریور ۱۵, ۱۳۹۵
عید قربان
ایده های خلاقانه برای ساخت کارت دعوت و تبریک عید قربان
شهریور ۲۲, ۱۳۹۵
تعریف ایده

ایده

در طول روز بارها و بارها کلمه ایده به گوشمون میخوره و یا برای کارهای مختلف دنبال ایده هستیم و زیاد میشنوم که میگن٬ فلانی با یه ایده دیدی به کجا رسید!!!! و کلی از این جمله ها که توش کلمه ایده هست٬ خب الان میخوایم از آدم های اطرفامون پیشی بگیم و باهم به بررسی این کلمه بپردازیم٬ بله این کلمه بزرگوار یعنی همون ایده توش خیلی ایده ها داره; پس با ما باشید با بررسی این موضوع در سایت پیج خلاقیت

 

ایده چیست؟

ایده (انگاره یا طرح) در حقیقت یک مفهوم یا طرح ذهنی است. شاید بتوان ایده دادن را اولین گام برای حل یک مشکل یا برآورده کردن یک نیاز دانست. به عبارت دیگر ایده ساده‌ترین راه حلی است که انسان در برابر یک مساله یا نیاز به آن فکر می‌کند. هر چند می‌توان یک ایده را بسط داد و پیچیده کرد.
به بیان دیگر، ایده متنی بر تفکری است که به این سئوالات پاسخ دهد : چه کنیم؟ چرا؟ چگونه؟ برای چه کسانی؟ پیش نیازها چیست؟

ایده‌ پرداز کیست و ایده‌ پردازی چیست؟

به فرد صاحب ایده، ایده‌پرداز می‌گویند و منظور از ایده پردازی، تفکر همراه با خلاقیت است. ایده‌پردازی باید همراه با مهارت و توانمندی‌هایی باشد که از جمله آنها توانایی و مهارت بارش مغزی است. برای آشنایی بیشتر با مبانی مفهومی و نظری ایده و نیز چگونگی طراحی یک ایده، بهتر است که با تفکر خلاق بیشتر آشنا شویم.

تفکر خلاق برای ایده پردازی :

به تفکری خلاق می گوییم که ابتکار و کشف و نوآوری در آن وجود دارد. یعنی با این تفکر می توانیم این ویژگی ها را انجام دهیم. خلاقیت یا خلق کردن یا به وجود آوردن به نوعی فرآیند ذهنی است که مسئولیت تولید ایده ها و مفاهیم جدید و یا ارتباط بین این ایده ها و مفاهیم را به عهده دارد. از نظر علمی به وجود آمدن تفکر خلاق بیشتر به اصالت تناسب موضوع اشاره دارد. حالا به بیان امروزی تر: “خلاقیت بیشتر به معنی به وجود آوردن ایده ها و چیزهای نو و یا ابتکار در موضوع های هنری که متخصصان به عنوان یک ورزش علمی، هنری یا اجتماعی و فن آوری پذیرای آن هستند”.

 

تعریف ایده

 

برای اینکه بتوان به یک تفکر خلاق دست یافت ایده پرداز دست یافت:

– هدف و انگیزه را مشخص و تشخیص بدهیم.
– مهارت های پایه را ایجاد کرده و به دست آوریم.
– برانگیختن و تشویق روحیه کنجکاوی و کشف کردن
– به وجود آوردن انگیزه به خصوص انگیزه های درونی
– تشویق و تقویت نمودن اعتماد به نفس
– دقت و اصرار داشتن در سبقت از دیگران و ارائه توانایی‌های خود
– بالا بردن سطح باورها و عقاید خود درباره خلاقیت
– ارائه فرصت هایی برای انتخاب و کشف کردن
– گسترش دادن و بهتر کردن توانایی های خود. (مانند: مدیریت؛ مثلاً مدیریت خود) آموزش دادن فنون و راه‌هایی برای آسان کردن عملکردهای خلاقانه
– به وجود آوردن تعادل

 

ایده‌ های جدید از کجا می‌آیند؟

چارلی چاپلین می‌گوید: من دریافته‌ام که ایده‌های بزرگ زمانی به ذهن خطور می‌کنند که اراده کنیم چنین ایده‌هایی را داشته باشیم. بنابراین ایده‌پردازی از اراده بشر سرچشمه می‌گیرد.

برخورداری از تفکر خلاق و تفکر انتقادی را می‌توان پایه‌ی طراحی یک ایده دانست. به‌علاوه، طراحی ایده نیازمند جمع‌آوری اطلاعات در مورد وضعیت حوزه مربوطه است. در مرحله بعد می‌بایست به دسته‌بندی این اطلاعات بپردازیم و سپس تحلیلی در خصوص این اطلاعات ارائه کنیم. حالا با چاشنی کردن نوآوری می‌بایست با نگاهی تازه و زاویه‌‌ای متفاوت به این اطلاعات تحلیل شده بنگریم و بعد به انتخاب بهترین گزینه برای حل یا بهبود مسائل و دغدغه‌های موجود بپردازیم.

چنانچه سوالاتی درست در ذهن خود مطرح سازیم و نگاهی فرصت‌یابانه و نزدیک‌تری به پدیده‌ها بیندازیم، خواهیم دید که فرصت‌ها برای ایده پردازی در هر گوشه وکناری خود را استتار کرده‌اند.

افراد خلاق‌ها از کره مریخ نیامده‌اند!

برای اینکه کارکنان خلاق و ایده‌پرداز داشته باشیم، فقط کافی است شرایط مناسب را برای این کار آماده کنیم. تولد دوباره روح خلاقیت و نوآوری آنقدرها هم سخت نیست. فقط باید چشم‌ها را بشوییم و سعی کنیم جور دیگر ببینیم.

ایده‌های تکراری همیشه دور انداختنی نیست:

هرگاه ایده‌ای جدید مطرح شد که به اندازه کافی خلاقانه و جدید به نظر نمی‌رسد، نباید بگوییم این ایده درواقع یک ایده نو نیست و کسی قبلا ایده مشابهی را ارائه کرده است! گاهی از دل همین ایده های به ظاهر تکراری و فقط به خاطر تفاوت نوع نگرش‌ها، شرکت‌ها صاحب سودهای کلانی شده‌اند.

از ایده‌های نو نترسیم :

اگر ایده‌‌ی مطرح شده بیش از اندازه جدید و خلاقانه باشد هم نباید استدلال کنیم که هیچکس قبلا چنین کاری نکرده است و حتما دلیلی دارد که کسی چنین کاری نکرده! پس بهتر است ما هم آن را فراموش کنیم. ترسیدن از ایده‌های جدید و متهورانه، فقط ما را در همان وضعیت قبلی نگه می‌دارد و مانع پیشرفت می‌شود.

از حرف تا عمل فاصله زیاد نیست :

فقط در جلسات، سخنرانی‌ها و حرف‌ها نباید از ایده‌های جدید استقبال کرد. هر ایده‌ای که در جلسه‌ای به صورت شفاهی مطرح می‌شود، بعد از آن نیاز است که به صورت عملیاتی و اجرایی درآید.

ایده‌ها را به دست طوفان بسپاریم :

هر ایده‌ی جدیدی که ارائه می‌شود، چه آن ایده متعلق به ما باشد و چه نباشد، خود را تنها سخنگو و مالک آن ایده ندانیم و اجازه دهیم دیگران هم درباره‌ آن حرف بزنند! گفتگوی جمعی و ایجاد طوفان فکری درباره‌ ایده‌های جدید، به گسترش آن‌ها می‌انجامد.

اجرای ایده‌ها با حلقه‌‌های از هم جدا شدنی نیست :

میان تصمیم گیرندگان، کارکنان تخصصی، و مغزهای متفکر و افراد ایده‌پرداز، فاصله و سد نباید ایجاد کرد که خدای ناکرده، هر کدام ساز خودشان را بزنند. این افراد با توانمندیی‌های مختلف یک تیم هستند که مثل یک زنجیره باید همیشه به هم متصل باشند.

همه چیز را همگان دانند :

طوری رفتار نکنیم که از هر کسی که در اطراف ما هست بیشتر می‌دانیم. حرف دیگران را برای اینکه جملاتشان را تمام کنیم، نباید قطع کرد و طوری وانمود کرد که از قبل می‌دانیم چه می‌خواهند بگویند.

هیچ ایده‌ای را دست کم نگیریم :

ایده‌هایی که از کارکنان سطوح پایین‌تر ارائه می‌شوند را هرگز نباید دست‌کم گرفت. اغلب مدیران تصور می‌کنند زمانی که سطوح پایین‌تر به آن‌ها ایده ارائه می‌کنند، احتمالا قصد دارند جا پای آن‌ها بگذارند. هر فردی و با هر سمتی در یک سازمان، می‌تواند باعث تغییر و تحولات شگرف شود.

خلاقیت مادرزادی نیست :

هیچ کس از بدو تولد، خلاق نیست. خلاقیت یک مهارت است که می‌توان آن را آموخت و تقویت کرد. در کشورهای دنیا از جمله ژاپن سازمان‌ها با برگزاری دوره‌های آموزشی و کاربردی تکنیک‌های خلاقیت را آموزش می‌دهند.

نیروی خلاق را مستهلک نکنیم :

کارکنان خوش فکر و خلاق، نباید زیاد درگیر کارهای روزمره اجرایی و جزئیات شوند. کارهای طاقت‌فرسا، جزئی و پردردسر را نباید به آن‌ها سپرد چون مانع خلاقیتشان می‌شود. برخوردهای سخت و منتقدانه با چنین افرادی، فقط شرایط را سخت‌تر از قبل خواهد کرد.

گاهی ازچند متر بالاتر به کارمان نگاه کنیم :

لازم است که هر از چند گاهی از ورطه کارهای تکراری و وظایف روزمره بیرون بیایم و از دریچه جدیدی به کارهایمان نگاه کنیم. اینکه بتوانیم خودمان را حتی برای چند لحظه از اجرای کارها بیرون بکشیم و با نگاهی تازه، سعی کنیم ایده‌ های نو را در کارمان جاری کنیم، هنر بزرگی است.

 

سخنان بزرگان در مورد ایده

امیدوارم از مطلب بالا لذت برده باشید٬ لطفا بعد از خوندن این مطلب همه چیز رو بی خیال نشید چون شکارچی باید هشیار ، دقیق و سریع باشد . ایده‌های ناب سوار بر ثانیه ها حرکت می کنند٬ تا فرار نکردن شکارشون کنید…
لطفا در بخش نظرات برامون بنویسید که مطلبمون چطوری بود ٬ بی صبرانه منتظر باز خورد های شما از این مطلب هستیم
زندگیتون پر از ایده های ناب

فرید مسعودی
فرید مسعودی
همیشه آرزو داشتم یک منبع ایرانی خلاقیت می بود تا علاوه بر یادگیری ساده تر خلاقیت ، از پیشنهادات آموزشی آن استفاده میکردم. آن آرزو، اکنون، "پیج خلاقیت" نام دارد.

2 دیدگاه ها

 1. دکتر مریم موسوی گفت:

  عالی بود
  مخصوصا قسمت آخرش
  دم شما گرم کن سنت شکنی میکنی و بر خلاف بقیه سایت خودتون تولید میکنید

 2. parisa گفت:

  ایده های ناب سوار بر ثانیه ها حرکت می کنند..
  چه تعبیر قابل تاملی..
  درود بر شما که این ثانیه ها را یاد اوری می شوید
  پاینده باد فرید عزیز مهندس خلاق

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Show Buttons
Hide Buttons