بسته بندی خلاقانه و اهمیت خلاق بودن بسته بندی | creative packaging

تبلیغات خلاقانه و خلاقیت در تبلیغات
تبلیغ خلاق چیست و هرآنچه باید درمورد تبلیغات خلاقانه دانست | Creative advertising
شهریور ۳۰, ۱۳۹۵
آموزش بسته بندی
ویژگی های یک بسته بندی خلاق | راهنمای آموزشی طراحی بسته بندی خلاقانه
مهر ۱, ۱۳۹۵

در این مطلب از سایت پیج خلاقیت قصد داریم شما را با علم بسته بندی آشنا کنیم٬ بسته بندی “packing” یا همون شکل ظاهری پاکت محصول تولیدی ما٬ اهمیت خیلی زیادی در این که مشتری ما اون محصول رو بخره یا نخره ایجاد میکنه; یک بسته بندی خوب نه تنها محصول را به دست مصرف کننده تحویل می دهد بلکه مصرف کننده را به برند می رساند. در کل هیچ شکل دیگر ارتباط با مشتری چنین نتیجه ای را نمی آفریند. یا اگه اصلا ماجرای فروش و افزایش فروش محصول رو کنار بگذاریم٬ باز بسته بندی مهمه چون شناسنامه و هویت داخلی وسیله ای که داخل اون پاکت یا بسته قرار گرفته رو نشون میده و به عنوان یک قاب محافظ در مقابل ضربه و عوامل بیرونی تا زمانی که اون محصول به دست مشتری برسه عمل میکنه. اگه پست قبلی ما که در مورد تبلیغات خلاقانه بود رو خوانده باشید گفتیم که بسته بندی خودش برای محصول ما یک نوع تبلیغ تاثیر گذار و ارزونه که بصورت رو در رو با خریدار قرار داره و ما لازم نیست که برای نشون دادنش به مشتری هزینه پخش تلوزیونی یا بیلبورد بدیم چون مشتری داره تو فروشگاه مستیم محصول رو مبینه و ما باید با کارگیری خلاقیت در طراحی جعبه و پاکت اون محصول از محتوای داخل اون بسته بندی خبر بدیم و با نوشته ها و ظاهر مناسب نشون بدیم که این محصول دارای چه ویژگی هایی است. در کل بسته بندی نقش یک رسانه را ایفا می کند.

دیوید آگلوی (پدر تبلیغات امروز)
اکنون زمانی است که باید در مورد تصویری که می خواهید از برند خود نشان دهید تصمیم بگیرید.این تصویر به منزله شخصیت شماست. محصولات مثل انسانها شخصیت دارند. این شخصیت می تواند در بازار ساخته یا شکسته شود.

سخنان بزرگان در مورد بسته بندی

تعریف بسته بندی :

برای بسته بندی تعریفات زیادی میتوان نوشت ولی در بهترین تعریف به عنوان یک سیستم هماهنگ توصیف می شود که هدف از آن آماده سازی کالا جهت حمل و نقل، توزیع، انبار کردن و فروش و مصرف است.

بسته بندی نقش یک رسانه را ایفا می کند.

بسته بندی چیست :

بسته بندی یک عملیات تجاری پیچیده، پویا، علمی، هنری و بحث آفرین است که بنیادی ترین شکل خود ،کارکرد های محافظت، نگهداری، حمل و نقل، اطلاع رسانی فروش را شامل می شود. بسته بندی نوعی عملکرد خدماتی است که به خودی خود نمیتواند وجود داشته باشد زیرا به یک کالا نیازمند است. اگر کالا یی وجود نداشت، هیچ نیازی به بسته بندی نبود. بسته بندی کارکردهایی که ماهیت فنی دارند گرفته تا آنهایی که به بازاریابی مربوط می شود.

انواع بسته بندی

اهداف از بسته بندی :

 1. حافظت فیزیکی
 2. مانع محافظتی
 3. پوشاندن یا تراکم
 4. اطلاع رسانی
 5. بازاریابی
 6. ایمنی
 7. سهولت

اهمیت بسته بندی خلاق :

 • بسته بندی نقش مهمی در بازاریابی ایفا می کند.
 • بسته بندی نقش یک رسانه را ایفا می کند.
 • بسته بندی به تعریف شخصیت مناسبی از محصولات جدید می پردازد.
 • بسته بندی به عنوان یک ابزار برای ایجاد هویت و نام تجاری و تاثیر گزاری بر خریدار کاربرد دارد.
  نکته مهم : بسته بندی بد باعث کاهش ارزش نام تجاری شما در ذهن مصرف کننده است.
  بررسیها نشان می دهد که بسیاری از مشتریان در ازای بهبود بسته بندی، نوآوری، بهینه سازی محصول، و کیفیت بسته بندی حاضر به پرداخت هزینه های اضافه تر هستند.
 • در محیط رقابتی یکنواخت، بسته بندی های چشم نواز در لحظه ی خرید توانسته اند سهم فروش بیشتر را به خود اختصاص دهند.
 • طراحی ، ساختار بسته بندی و رنگ در جلب نظر مشتری اهمیت فراوانی دارند.
  اغلب مصرف کنندگان به ویژگی های ظاهری اهمیت زیادی می دهند در حالی که بخش کمی از آنها بر جزئیات روی برچسب توجه دارند.

جملات بزرگان در مورد بسته بندی

آیا می دانید همه افرادی که در به وجود آمدن محصول نقش داشتن از تولید کننده گرفته تا واحد کیفیت کالا، آژانس تبلیغاتی، مدیر هنری، مشاور و روانشناس، محقق، واحد مارکتینگ، طراح گرافیست، طراح صنعتی، لیتوگراف، چاپخانه، جعبه ساز،مدیر چیدمان و فروشنده تلاش دارن بسته بندی ای را تولید و عرضه کنیم که پیام آن این باشد:

                                                 “بیا منو بخر”

 

فرید مسعودی
فرید مسعودی
همیشه آرزو داشتم یک منبع ایرانی خلاقیت می بود تا علاوه بر یادگیری ساده تر خلاقیت ، از پیشنهادات آموزشی آن استفاده میکردم. آن آرزو، اکنون، "پیج خلاقیت" نام دارد.

1 دیدگاه

 1. دکتر مریم موسوی گفت:

  عالی بود
  خیلی ممنونم از تمام دوستانی که در پیج خلاقیت زحمت میکشن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Show Buttons
Hide Buttons