راه های افزایش خلاقیت کودکان

چگونه باغچه سبزیجات مدرنی را در فضای کم ایجاد کنیم؟
چگونه باغچه سبزیجات مدرنی را در فضای کم ایجاد کنیم؟
شهریور ۲۸, ۱۳۹۵
تبلیغات خلاقانه و خلاقیت در تبلیغات
تبلیغ خلاق چیست و هرآنچه باید درمورد تبلیغات خلاقانه دانست | Creative advertising
شهریور ۳۰, ۱۳۹۵

راه های افزایش خلاقیت کودکان

هر کودکی که به دنیا می آید دارای پتانسیل خلاقیت است، اما این پتانسیل ذاتی اگر تشویق و تهییج نگردد در همان دوره کودکی خفه م شود. این بر انگیختن و تشویق خلاقیت کودکان بر عهده پرستار و والدین اوست. خلاقیت منحصر به فرد بودن یک شخص را نشان می دهد. “من میتونم باشم” و “من میتونم انجام بدم” گفته هایی هستند که منحصر به فرد بودن یک شخص را نشان می دهند. آیا غیر اینه ؟ ما غیر این رو می خواهیم برای کودکانمان؟ “خلاقیت” یک توانایی است برای دیدن هر چیزی در نوع جدید که کسی نمیتواند آن را ببیند و با یک نور الهام بخش دیگر! برای دیدن مشکلاتی که دیگران حتی وجودش را هم حس نمی کنند و سپس ایده های جدید برای فایق آمدن بر مشکلات و حل کردن آن ها به روش های جدید.

روش ها و راه های افزایش خلاقیت کودکان چیست ؟

آرامش در کنترل کردن:

 افراد تربیت کننده کودکان (پرستار) یعنی کسانی که به طور مداوم فعالیت کودک را کنترل می کنند، در واقعیت خود به خودی بودن و اعتماد به نفس کودک را که برای روح خلاقیت کودک لازم است را کاهش می دهند.

پشتکار الهام بخش:

تمام انرژی خلاق در جهان بی فایده است در صورتی که محصول آن تکمیل نگردد. کودکتان را برای تلاشش تشویق کنید. به انگیزه کودک خود ضربت وارد نکنید و این کار را درون خود فرو بنشانید.

تحمل کردن جواب های “نامتعارف”:

اجازه بدهید کودکانتان بدانند آن ها محکوم به جواب “درست و دقیق”  به مشکلات نیستند. اجازه دهید رمان وار و خلاقانه به جواب درست نزدیک شوند.

ایجاد فضا برای شکوفایی خلاقیت (اتمسفر خلاقیت):

اسباب خلاقانه برای استفاده کودکان باید فراهم گردد نظیر کتاب، صداهای صبط شده، دفتر و قلم برای نوشتن، وسیله ای برای ایجاد صدا، خاک رس و … . اسباب بازی های بدون ساختار پیش فرض، فرصت تصویر سازی را برای کودک فراهم کرده و به وی اجازه می دهدتا از آن در جهت فکر خود استفاده کند و اجسام مختلفی بسازد. بسیار مراقب باشید کودکتان را از خیال بافی ها دلسرد نکنید. خیال بافی در حقیقت یک پروسه ی تصویر سازی قوی است.

تشویق برای برنامه ریزی و حل مشکل:

به کودکان یاد بدهید تا دنبال جایگزین باشند، سپس آن را ارزیابی کرده و تصمیم بگیرند تا با موفقیت به اجرا در بیاورند.

پیشنهاد دهید – اما بدون اجبار:

شلوغ کردن سر کودک خود را به قصد اجرای بازی های از قبل سازمان یافته، متوقف کنید. اجازه دهید کودک زمانی را با خودش باشد تا به طور ذاتی هر خلاقیتی درون او نهفته است شکوفا گردد.

بازی های خلاقانه برای کودکان جوان

ایجاد اشیاء:

کودک باید ماشینی داشته باشد تا آن را تکه تکه کند. دیگری آن را براند و صدایی ناخاسته با راندن آن ایجاد کند. در حالی که کودک دیگر از آن ماشین کوچک خود به عنوان چمن زن در پارک استفاده کند و به مردم نشانش دهد.

داستان ادامه دار:

یکی از افراد تربیت کننده شروع به داستان کند و بعد ادامه داستان را از کودک بخواهد. جملاتی مثل “ادامش رو میتونی حدس بزنی؟” میتوانند در شکوفایی خلاقیت کودک شما بی نظیر واقع شوند.

بازی نمایشی خلاقانه:

یکی از روش های که کودکان برای بیان خودشان می توانند داشته باشند، بازی های نمایشی خلاقانه است. در این بازی ها آن ها حس میکنند برای بیان احساسات درونی شان آزادند. این اتفاق به طور مداوم در زندگی آن ها اتفاق میفتد، همانند تقلید افراد دیگر، حیوانات و ماشین های اطرافشان.

شیرینی هایی به شکل حیوانات:

اجازه بدهید کودک به شیرینی ها نگاه کند، سپس یکی را انتخاب و بخورد، سپس از وی بخواهید برای یک یا دو دقیقه نقش آن حیوان را برای شما بازی کند (تقلید کند صدا یا حرکاتش را) . سپس از بقیه کودکان بخواهید حدس بزند که آن کودک چه حیوانی را خورده است.

 

راه های افزایش خلاقیت کودکان

 

بازی های خلاقانه دارای نقش برای کودکان

بازی های دسته جمعی میتوانند به بیان شخصیت کودکان شما کمک کنند. تضاهر به حیوانات، پری، غول، حلزون، موش ها و دیگر کاراکتر هایی که کودکان شما میشناسند، به آن ها کمک میکند تا نظر دیگران را بدانند، احساسات خود را کشف کرده و آن ها را مدیریت کنند. بازیگری شادی های خانواده، فعالیت های روزانه مانند به ویزیت دکتر رفتن، خرید، بانک رفتن یا نگه داری از کودک (به عنوان نقش برای خود کودک) می تواند خلاقیت فکری کودکان را برانگیزد.

بازی های زیر تعدادی از بازی های دارای نقش هستند:

  • دنبال کردن پیشرو : کودک پیشرو آزادانه حرکت میکند. او میتواند از حیوانی تقلید کند، صدای آن را در بیاورد و … . بقیه افراد باید هر کاری که کودک رهبر انجام می دهد را دنبال کرده و اجرا کنند.
  • حدس بزن من چی می تونم باشم: بدون حرف زدن، کودک سعی میکند تا عملی را انجام دهد. برای مثال فرود هواپیما با برخواستن آن، حرکت خروس دور انبار، آزاد سازی بار کامیون با صدای خاص آن و … . والدین یا کودکان دیگر حدس میزنند که اون چی میتونه باشه!

 

سوالات خلاقانه از کودکان

سوالات خلاقانه میتوانند به کودکان در برانگیختن تصویر سازی و تشویق برای یافتن حل مشکل کمک کنند. سوالات زیر نمونه هایی از سوالات خلاقانه برای تقویت و افزایش خلاقیت کودکان می باشد.

  • سوالات انتها باز: به کودک خود یک تصویر نشان دهید و پس از مکسی کوتاه بپرسید که افراد در تصویر به چه کاری مشغولند. مردم چه چیزی می گویند؟ چه اتفاقی میفتاد اگر … ؟
  • سوال برای استفاده از حس کودک: استعداد کودکان جوان، اغلب توسط سوال از آن ها برای استفاده از احساسشان در یک راه غیر معمول رشد پیدا میکند.
  • بازی حدس زن: از کودک بخواهید چشمان خود را بسته و بگوید شما در این مدت چه چیزی را در درون دست او نهادید یا بگوید چه صدایی میشوند ؟ مانند صدای جابجایی کاغذ و …
  • در مورد تغییرات از کودکان بپرسید: یک راه برای تقویت و افزایش خلاقیت کودکان، در خواست از آن ها برای تغییراتی به روش دلخواه آن هاست.  سوال هایی که پرسیده می شوند نیازمند یک تفکر خلاق است.
  • سوالات با پاسخ های زیاد: هر زمان که شما سوال هایی می پرسید که دارای بازه مختلف جواب هاست و یا اصلا بی نهایت جواب دارد، شما به تفکر خلاق کودک کمک کرده اید.
  • سوال های “چه اتفاقی میفتاد اگر … ؟” : مفاهیمی مانند آتش، شن، خودروها، دود، یخ، آب و … را با سوال هایی  خلاقانه همراه کنید. نمونه هایی را برای افزایش خلاقیت کودکان شما قرار دادیم. در مورد مفهوم آب:

+  تعدادی از موارد استفاده از آب چیست؟

+  چه چیزی میتواند در آب شناور شود؟

+  آب چگونه به ما کمک میکند؟

+  چرا آ سرد، سرد است؟

+  چه چیزی همیشه زیر آب میماند؟

+  چرا آب میتواند به هر رنگی وجود داشته باشد؟

  • سوال های ” به چند روش میتوان از … استفاده کرد” : این سوالات برای افزایش خلاقیت کودکان شما میتواند نقش چشمگیری داشته باشد.

+  به چند روش میتوان از قاشق استفاده کرد؟

+  به چند روش میتوان از دکمه استفاده کرد؟

+  به چند روش میتوان از نخ استفاده کرد؟

شاید کودک شما برای همچین سوال های ساده ای بیش از ۱۰۰۰ ایده داشته باشد، منتظر فکر کردن او باشید و با دقت جواب ها را گوش دهید. برای همچین سوال های ساده ای که خود من و شما شاید نتوانیم بیشتر از ۵ تا استفاده بیان کنیم کودک شما هزاران ایده برای آن ها دارد.

اگر شما هم راه های افزایش خلاقیت کودکان را می دانید، آن را از بخش نظرات با پیج خلاقیت در میان بگذارید.

ارسطو اعتمادی ملکی
ارسطو اعتمادی ملکی
عکاس، گرافیست و طراح، تولد من مصادف با تولد فتوشاپ هست. عاشق فتوشاپم و عاشق آموزش دادن مطالبی که یاد گرفتم و میگیرم!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Show Buttons
Hide Buttons