ترفندهای خلاقانه برای افراد کوررنگ جهت کنار آمدن با بیماری ارثی کوررنگی

درمان کوررنگی
کوررنگی چیست و هر آنچه در مورد کوررنگی باید دانست
مهر ۸, ۱۳۹۵
بسته بندی خلاقانه چای
طراحی جعبه چای و بسته بندی های خلاقانه چای کیسه ای
مهر ۱۳, ۱۳۹۵

ترفندهای کوررنگی و تکنیک های کوررنگی

در مورد کوررنگی در پست های قبلی سایت پیج خلاقیت به طور کامل صحبت کردیم که با کلیک بروی عنوان های زیر میتوانید به این اطلاعات دسترسی پیدا کنید.
کوررنگی چیست و هر آنچه در مورد کوررنگی باید دانست

 

امیدوارم دو پستی رو که در بالا لینک هاش رو قرار دادیم حتما مشاهده کرده باشین چون در این پست میخوایم به طور تخصصی در مورد راه کارهایی برای افراد کور رنگ صحبت کنیم تا این افراد هم مثل سایرین زندگی عادی خود را داشته باشن و بتوانن با تکنیک های موجود با این اختلال ارثی کنار بیاین.
دانستن این تکنیک ها برای تمام افراد جامعه از جمله افراد کوررنگ و خانواده های این افراد بسیار مهم است چون در یادگیری و استفاده بهتر از این تکنیک ها میتوانن افراد کوررنگ را یاری کنن.

کوررنگی ضعف یا نقص نیست، تنها متفاوت دیدن است

ترفندهای خلاقانه برای افراد کوررنگ جهت کنار آمدن با بیماری ارثی کوررنگی

همان طور که گفتیم کور رنگی هیچ درمانی ندارد. ولی تشخیص زودرس کوررنگی می تواند مانع بروز مشکلات آموزش در کودکان شود. در این صورت بهتر است والدین کودک با مسئولین مدرسه و معلم او صحبت کنند٬ تا کودک با استفاده از تکنیک های خلاقانه ای که در ادامه مطرح میکنیم بتواند تا حد زیادی با این بیماری کنار بیاید و در زندگی روزمره و آینده دچار مشکل نشود. این تکنیک ها به شرح زیر میباشد :

 1. حفظ کردن ترتیب قرار گیری:

ترفند اول به این صورته که فرد کور رنگ به جای تشخی مستقیم  رنگ ها ترتیب قرار گیری رو به ذهن میسپاره بعنوان مثال بیمار به خاطر می سپارد که چراغ قرمز همیشه بالای چراغ راهنمایی و چراغ سبز پایین قرار دارد.

کورنگی

۲. به خاطر سپردن غلظت رنگها :

در این ترفند فرد کور رنگ ابتدا از اطرافیان سوال میکند که دقیقا این رنگ چه رنگی است و آن را به ذهن میسپارد. برای درک بهتر به تصویر زیر نگاه کنید.

تشخیص رنگ در افراد کوررنگ

در قسمت بالا ما تصویری را میبینیم که افراد معمولی میبیند و از بالا این به ترتیب قرمز٬ نارنجی٬ زرد٬ سبز٬ آبی و بنفش است ولی چشم کور رنگ بنا بر نوع اختلال خود یکی از سه تصویر زیر را میبیند پس در واقع با تغییر غلظت رنگ ها یا نور محیط فقط غلظت رنگ ها کمتر یا بیشتر میشود٬ پس در نتیجه فرد دارای کوررنگی باید به یاد بسپارد که فلان رنگ که این شخص اینگونه میبیند قرمز است و یا…

رنگ ها از دید کوررنگ

۳. به یاد سپردن طیف رنگی :

در این ترفند فرد کور رنگ٬ رنگ های موجود را در شرایط نوری مختلف مورد ارزیابی قرار میدهد مثلا یک سیب قرمز را در حالت های مختلف نوی میبیند و رنگ های موجود را به خاطر میسپارد تا در همان شرایط وقتی با همان رنگ روبه رو شد متوجه شود که آن رنگ همان قرمز یا سبز بوده است.

کوررنگ ها سیب را چگونه میبینن؟

 

توسعه و تکمیل گروهی ترفندهای کوررنگی

این ترفند ها که در بالا بیان شد با گفتگو با افراد کوررنگ و فعالان این حوزه گرده آوری شده بود و بیشک باز جای کار دارد و کامل نیست. لطفا اگر شما هم ترفندی بلد هستین که بشود به این عزیزان کمک کرد در بخش نظرات بیان کنید تا در هرچه تکمیل تر شدن این ترفند ها سهیم باشید. با تشکر

 

فرید مسعودی
فرید مسعودی
همیشه آرزو داشتم یک منبع ایرانی خلاقیت می بود تا علاوه بر یادگیری ساده تر خلاقیت ، از پیشنهادات آموزشی آن استفاده میکردم. آن آرزو، اکنون، "پیج خلاقیت" نام دارد.

2 دیدگاه ها

 1. دکتر مریم موسوی گفت:

  مطلب بینظیری بود.مرسی از پیج خلاقیت

 2. parisa گفت:

  ترفندهای ساده و کاربردی ای بودن و مکمل خوبی برای مطلب قبلیتون در خصوص کوررنگی به حساب میان.
  در جایی می خوندم که عینک های ویژه ای توسط مخترعین امریکایی جهت استفاده ی افراد درگیر عارضه ی کور رنگی ابداع شده
  که حاوی فیلتر هستش تا در جاهایی که طیف های رنگی بیشترین هم پوشانی رو دارند، نور را جذب و به نوعی به تقویت رنگ می پردازه تا شخص کوررنگ بتونه رنگ ها را شفاف مشاهده و تشخیص بده.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Show Buttons
Hide Buttons