کوررنگی چیست و هر آنچه در مورد کوررنگی باید دانست

بسته بندی خلاقانه کفش
طراحی جعبه و بسته بندی های خلاقانه کفش
مهر ۶, ۱۳۹۵
درمان کوررنگی
ترفندهای خلاقانه برای افراد کوررنگ جهت کنار آمدن با بیماری ارثی کوررنگی
مهر ۹, ۱۳۹۵

کوررنگی

تاریخچه: کوررنگی در قرن هفدهم توسط شیمیدان انگلیسی بنام جان دالتون، که خود او هم به آن مبتلا بود کشف شد. با این حال علت آن تنها با پیشرفت علم ژنتیک در قرن بیستم مشخص شد. امروزه این اختلال با آزمایش‌ های ساده‌ای همچون آزمون ایشیهارا قابل تشخیص است.

دید کوررنگ

وقتی صحبت از کوررنگی میشود اغلب فکر می‌کنند منظور سیاه و سفید دیدن است٬ در صورتی که این تصور کاملی نیست و فقط تعداد کمی از افراد مبتلا به کوررنگی، سیاه و سفید می‌بینند.

کور رنگی چیست

کوررنگی یک اختلال ارثی است که در آن فرد قادر به تشخیص یک یا تعدادی از رنگها نمی‌باشد. سلول‌های مخروطی چشم فرد کور رنگ فاقد رنگ‌ دانه‌ هایی هست که موجب دیدن رنگ‌ ها میشود. به همین دلیل این افراد برخی رنگ‌ ها را به شکل طیفی از رنگ‌ های خاکستری و سیاه میبینند. کوررنگی انواع مختلفی دارد که شایع‌ ترین آن‌ها عدم توانایی در تشخیص رنگ سبز و قرمز از همدیگر است. در کل کور رنگی به سه دسته تقسیم می‌شود که به شرح زیر است :

اختلال در تشخیص رنگ قرمز، اختلال در تشخیص رنگ آبی، دنیای کم‌رنگی یا سیاه و سفید

شبیه سازی کورنگ

اختلال در تشخیص صحیح رنگ قرمز

اکثرا اغلب افراد مبتلا به کوررنگی در این دسته قرار دارند، آنها در تشخیص صحیح رنگ قرمز مشکل دارند ولی به این معنا نیست که نمیتوانند رنگها را تشخیص دهند بلکه درصد قرمزی که می‌بینند متفاوت است.

این افراد بیشتر در تشخیص رنگ آبی و بنفش به مشکل برخورد می‌کنند و اغلب رنگ‌ها را با سایه سبز می‌بینند.

کور رنگها چگونه میبینند

اختلال در تشخیص صحیح رنگ آبی

افراد کمتری به نسبت تشخیص رنگ قرمز به این اختلال مبتلا هستند. آنها در تشخیص رنگ سبز مشکل دارند و رنگها را مایل به قرمز یا مایل به آبی می‌بینند. این افراد اغلب قادر به تشخیص رنگ زرد هم نیستند و آن را رنگی شبیه به کرمی می‌بینند که در عکس زیر مشاهده میکنید

کوررنگی آبی و سبز

دنیای کم‌ رنگی یا سفید و سیاه

تعداد کمی از انسانها به اختلال کم رنگی یا سیاه و سفید مبتلا هستند. بعضی قادر به تشخیص دو یا سه رنگ هستند و بعضی دیگر دنیا را خاکستری میبینند، این دسته در محیط‌ های با نور زیاد دیگر قدرت تشخیص رنگ ندارند.

دید کوررنگ ها

 

نکته مهم در مورد کوررنگی :

بطور کلی کور رنگی بیماری خاصی نیست که در زندگی روز مره تاثیر زیادی داشته باشد مگر در شرایط خاص یا شغل‌های حساس مثل شغل‌ های نظامی، کشتی‌ رانی، هواپیمایی، پزشکی و … پس در صورتی که احساس می‌کنید در تشخیص رنگ‌ ها دچار مشکل هستید بدون ترس و نگرانی خاصی به پزشک مراجعه کنید و از وخیم‌تر شدن شرایط جلوگیری کنید.

 

درمان کوررنگی

راه های تشخیص کور رنگی

تست‌های زیادی در اینترنت وجود دارد که تا حدودی میتواند به تشخیص این اختلال به شما کمک کند و ماهم در سایت پیج خلاقیت تستی برای تشخیص کور رنگی قرار دادیم اما برای اطمینان به مراکز چشم پزشکی مراجعه کنید، آنجا تست‌ های خیلی دقیق و مطمئنی برای تشخیص این اختلال در اختیار شما قرار میدهند و در صورت لزوم پزشکان شما را راهنمایی خواهد کرد.

آزمون ایشیهارا

تشخیص کور رنگی با صفحات آزمون ایشی هارا “Ishihara”

تشخیص کوررنگی اغلب با استفاده از چارت های رنگی بنام “صفحات آزمون ایشی هارا” (Ishihara) انجام می شود. در این صفحات که نمونه هایی از آن را می بینید اعدادی متشکل از نقطه های رنگی در زمینه ای متشکل از نقاطی به رنگ دیگر قرار گرفته اند که تشخیص آن ها برای افراد کوررنگ مشکل است. در صورتی که مشکلی در دید رنگی بیمار تشخیص داده شود از تست های دقیق تر استفاده می شود.

علل ایجاد

کوررنگی به دلایل مختلفی مانند: کهولت سن، آب مروارید، ژنتیک و آسیب فیزیکی ممکن است ایجاد شده باشد. البته بیماری‌های شبکیه یا عصب بینایی هم می‌تواند اختلال دید رنگ ایجاد کنند. در نوع ژنتیکی اختلال در کروموزوم‌ های X ایجاد می‌شود به همین دلیل در آقایان شایع‌ تر است.

به طور میانگین آقایان ۵ تا ۸ درصد و خانم‌ها تنها ۰.۵ درصد احتمال ابتلا به کوررنگی را دارند

انتشار کوررنگی

درمان و راه چاره

تا جایی که ما خبر داریم هنوز برای کور رنگی درمان قطعی و کاملی ارائه نشده‌ است اما متخصصان لنزها و عینک هایی را طراحی کرده اند که در برابر نور سفید یا همان نور خورشید بسته به نوع اختلال به بینایی فرد کمک می‌کنند.

بعضی از بیماران از لنز های مخصوصی استفاده می کنند که هم به صورت لنز تماسی و هم به صورت لنز عینک وجود دارد.

عینک کوررنگی

تشخیص سریع این بیماری میتواند از عواقب آن در کهنسالی جلوگیری کند و مانع آموزش اشتباه به کودکان شود.

در آخر یادمون باشه کوررنگی ضعف یا نقص نیست، تنها متفاوت دیدن است

فرید مسعودی
فرید مسعودی
همیشه آرزو داشتم یک منبع ایرانی خلاقیت می بود تا علاوه بر یادگیری ساده تر خلاقیت ، از پیشنهادات آموزشی آن استفاده میکردم. آن آرزو، اکنون، "پیج خلاقیت" نام دارد.

2 دیدگاه ها

  1. دکتر مریم موسوی گفت:

    عالی بود

  2. parisa گفت:

    مطلب خوبی بود
    بهتر بودکمی هم مطالب روانشناسی رو چاشنیش می کردید
    مثلا چگونگی برخورد با افراد و خصوصا کودکان درگیر این مسئله…

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Show Buttons
Hide Buttons