نقاشی با تکنیک دوخت

تاثیر رنگ آمیزی خانه بر روحیات ساکنان آن
تاثیر رنگ آمیزی خانه بر روحیات ساکنان آن – پیج خلاقیت
مهر ۲۰, ۱۳۹۵

هنر نقاشی با تکنیک دوخت

هنر نقاشی با دوخت یا طراحی روی پارچه یکی از هنر های نو ظهور میباشد که جدیدا طرفداران بسیاری پیدا کرده و باعث ایجاد منبع درآمدی خوب برای فعالان در این کار هنری شده است٬ امروز در سایت پیج خلاقیت قصد معرفی این هنر زیبا یعنی طراحی روی پارچه با تکنیک دوخت یا همان نقاشی با تکنیک دوخت را داریم.
هنر دوخت روی پارچه

توضیحاتی در مورد پیداش هنر نقاشی روی پارچه به کمک نخ

یکی از دست آوردهای زندگی بشر آشنایی او با الیاف بوده است. تار و پودهای بر جای مانده از آثار کهن گذشته نمایان گر قدمت چند هزار ساله ی این محصول است.
دستیابی به فناوری تولید الیاف ،جرقه ی ابداع هنرهای مختلف و وابسته به این محصول را در ذهن بشر روشن کرد.
یکی از این هنرهای باستانی لحاف دوزی و البته چهل تکه دوزی است که خصوصا در نواحی مختلف ایران زمین آیینه ی تمام نمایی از فرهنگ فولکلور و بومی مردمان روستا به شمار می رود که اغلب زنان هنرمند دست به خلق ان می زنند.

هنر چسباندت پارچه ها بهم یا نقاشی با پارچه

رابطه چهل تکه دوزی با تکنیک نقاشی روی پارچه به کمک دوختن

چهل تکه دوزی جدای اینکه سهم بزرگی در رفع نیاز های مادی مردم داشته است به عنوان یک بوم نقاشی، عرصه ی هنرنمایی خالقان اثار به شمار می رفته است.
اخیرا هنر نقاشی با کمک دوخت عرصه ای را برای علاقمندان ایجاد کرده است تا صرفا به هنرنمایی بپردازند و با الهام از لحاف دوزی و چهل تکه دوزی های سنتی، اثاری خلاقانه ای را جهت ارائه به هنر دوستان عرضه کنند.

مدل نقاشی با دوخت

نمونه هنر نقاشی با دوخت

آموزش نقاشی با تکنیک دوخت

در هنر نقاشی با تکنیک دوخت، ابتدا طرح مورد نظر عموما به وسیله ی لیزر، بر پایه و سطح کار، که اغلب پارچه ای با قوام بالا است ،ترسیم می شود و سپس دستان هنرمند نقاش شروع به دوخت اثر هنری می کند.
روش انجام کار در این تکنیک به دو شکل انجام می شود.

طراحی روی کوسن با نقاشی تکنیک دوخت با طرح خرگوش

طراحی روی کوسن با چسباندن تکه هایی روی پارچه

در روش اول هنرمند به کمک تکه دوزی و نصب تکه ها به وسیله ی دوخت بر روی پایه ی کار طرح اصلی را ترسیم می کند.(هنری شبیه به چهل تکه دوزی) البته تمام فضاهای خالی با تکه های پارچه و یا دوخت پر نمی شود.

تکنیک طراحی روی پارچه

تکنیک طراحی روی پارچه به کمک دوخت

در روش دوم هنرمند تنها از طریق دوخت زدن بر روی پایه ی کار اقدام به طراحی نقش می کند.(هنری شبیه به گلدوزی)که البته در این روش هم، فضاهای خالی ای که مربوط به پارچه ی زمینه هستند در تصویرگری نقش موثر دارند و به طور کامل پوشانده نمی شوند.

چگونه با تکنیک نقاشی روی پارچه کسب درآمد کنم؟

برای شروع کسب درآمد از هنر نقاشی روی پارچه در مرحله اول شما نیاز به یک سوزن و مقداری پارچه دارید٬ تهیه این وسایل فکر نکنم هزینه زیادی داشته باشه در مرحله دوم شما باید منطقه زندگی خود را ارزیابی کنید تا متوجه بشین چه موردی خواهان زیادی در اطراف شما دارد٬ در مرحله سوم ایجاد طرح و شروع کار است که ما در زیر ایده هایی برای نوع طرح ها قرار دادیم که میتوانید از آنها استفاده کنید:

نقاشی با دوختن

طرح ساده برای شروع تکنیک طراحی روی پارچه

نقاشی خلاقانه با نخ

ساخت تابلو با تکنیک هنری نقاشی با دوخت روی پارچه

یکی از پر کاربرد ترین استفاده های تکنیک طراحی روی پارچه به کمک دوخت ساخت تابلو میباشد که طرفداران زیادی دارد چون هم قابل شستشو است و هم ماندگاری بالایی دارد و نیاز به مراقبت خاصی ندارد و رنگش عوض نمیشد و کلی مزایایی دیگه…
در زیر نمونه هایی از این تابلو های هنری را میبینید:

تکنیک های نقاشی

طراحی منظره با نخ

خلاقیت در نقاشی

نمونه تابلو ساخته شده با نقاشی با تکنیک دوخت

تکنیک های هنری نقاشیایجاد تصاویر مفهومی با نخ و پارچه

نقاشی بی نظیر با دوخت

نقاشی های پیچیده با ترفند نقاشی روی پارچه

نقاشی روی پارچه با دوخت

تذکر: همان طور که در ابتدا گفتیم قرار نیست همه طرح های ما فقط با نخ باشد میشه مانند شکل بالا و پایین با تکه های پارچه مثل استفاده از شلوار جین برای دریا و رود خانه جاهای خالی را پر کرد تا روند کار راحتر باشد و سرعت طراحی بالا برود

آثار هنری با دوخت

ایجاد تابلو با تکه های پارچه دورریختنی

آثار هنری با نخ

پارچه های رنگی دورریختنی بهترین گزینه برای طرح های شلوغ ما هستن

نقاشی با دوخت

دوخت کوسن با تکنیک هنری نقاشی با دوخت روی پارچه

خانوم های باسلیقه اکثرا از کوسن های فلت و بدون طرح خوششون نمیاد و سعی دارن که با خلاقیت خود طرح های زیبا بروی کوسن خود داشته باشن که پیشنهاد ما برای این کار همین تکنیک میباشد چون نه کنده میشه از روی پارچه و نه باعث از بین رفتن زیبایی طرح های پارچه میشه و کلی مزایای دیگه

طراحی خلاقانه کوسن با دوخت روی پارچه

طراحی خلاقانه کوسن با دوخت روی پارچه

تاثیر تکنیک نقاشی روی پارچه به کمک دوخت در مد

هنر نقاشی با تکنیک دوخت جدیدا تحولی در طراحی لباس ایجاد کرده چون دیگر طرح های قدیمی لباس با آن سبک های ساده دیگر خواهان زیادی ندارن و طراحان با استفاده از این تکنیک لباس هایی متفاوت و خاص به وجود میارن که با سبک های امروزی مردم نزدیکی بسیاری دارن٬ البته برخی از طراحان لباس بر این باورن که نقاشی روی پارچه باعث شلوغی طرح لباس میشه بعد از مدت خریدارن از این طرح ها خسته میشن٬ ولی باید گفت که این تکنیک دست همه را در طراحی باز گذاشته چون با کمی خلاقیت میشه کل ساختار را عوض کرد

نمونه هایی از نقاشی با تکنیک دوخت در طراحی لباس

طراحی روی پارچه با نقاشی تکنیک دوخت

نمونه طراحی روی شلوار با نقاشی تکنیک دوخت

خلاقیت در ساخت کیف با طراحی روی پارچه کیف

طراحی روی کیف به کمک نقاشی با نخ

آینده تکنیک طراحی روی پارچه به کمک دوخت

پیش بینی می شود این تکنیک در سال های آینده به عنوان یک هنر نو به جایگاه خوبی در بین سایر شاخه ها دست یابد و باعث ایجاد راهایی برای کسب درآمد از این تکنیک زیبا شود٬ پیشنهاد میشد اگر دنبال یک کار هنری پر درآمد هستین این تکنیک خلاقانه را فراموش نکنید.

نقاشی دوخت

پریسا هژبر
پریسا هژبر
من معلم هستم. سحر و جادویی در کار نیست! من قادر نیستم روی آب راه بروم، دریا را هم نمی توانم بشکافم! من فقط بچه ها را دوست دارم...

2 دیدگاه ها

 1. دکتر مریم موسوی گفت:

  بسیار عالی بود
  لذت بردم و حتما اجراش خواهم کرد
  ممنون از خانوم معلم بابت انتشار این مطلب زیبا

 2. ندا قنبري گفت:

  وقت خوش
  عالی هستند
  به آدم انگیزه زندگی می دهد
  از تلاش و حضورتون سپاس گذارم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Show Buttons
Hide Buttons